Osada Paceřice

Osada Paceřice
, toho jména jediná v České republice, se nacházejí v Českém ráji, na jižním svahu táhlého návrší, známého mezi řidiči, (především dříve narozenými), a jimi nazvaného, Paceřák.

Dnes již při průjezdu prokopaným a prostříleným památným kopcem po rychlostní komunikaci R35 od Turnova do Liberce s mezinárodním označením E442 si málokdo nostalgicky vzpomene na problémy spojenými s touto lokalitou.

Do povědomí dnešních řidičů se zapisují spíše velké autobazary, jediné co stačí z obce zaregistrovat než zmizí v hlubokém terénním zářezu. Jen při výjezdu z dálnice k zámku Sychrov lze zaregistrovat v zeleni ukrytou obec s dlouhou a často pohnutou historií.

První písemné zmínky jsou datovány letopočtem 1543 jako Paczierzicze, Pačeřice, nakonec Paceřice. Obyvatelé se zabývali především zemědělskou činností. V roce 1608 se v obci nacházelo 12 usedlých sedláků a dva baráčníci, ale těžili i z tehdejšího cestovního ruchu. Vedla tudy důležitá obchodní cesta z vnitrozemí do Horní Lužice a tak je často zmiňována hospoda, kovárna, kolárna a postupně další. Dochovaným svědkem je i pomístní název "Dráha", původní úvozové cesty s pomníkem sv. Jana Nepomuckého z roku 1796,a s reliéfem připomínajícím tragickou smrt kočího pod koly formanského vozu.

Významnou změnu přinesla změna majitele chátrajícího Valdštejnského panství. To koupil roku 1820 Karel Alain z Rohanů, jeden z nejvýznamnějších představitelů francouzské šlechty uprchlé před tamní revolucí r. 1789. Ten zde hodlal vybudovat nové rodové sídlo a tak zahájil velkorysé přestavby a tím vytvořil předpoklady pro rozvoj dalších řemesel a uměleckých dílen. Nastal jakýsi zlatý věk pro celé okolí, kdy zde působili nebo se zde i narodili významné osobnosti, (více v rubrice kronika).

V současnosti je obec známa především větším počtem dobře udržovaných roubených stavení, památnými stromy a volně přístupnými multifunkčními sportovními plochami pro místní občany i přespolní.

V obci je zaveden plyn a veřejný vodovod, díky rychlostní komunikaci je velmi dobře dostupná i ze vzdálenějších míst.

Ukázky z FOTOGALERIE ( zobrazit celou fotogalerii )