Seminář „Domácnost 2008“ pořádaný MŠ Paceřice a Centrem pro rodinu „Náruč“ Turnov

přidáno: 8. 2. 2011 4:42, autor: Obec Paceřice   [ aktualizováno 8. 2. 2011 4:51 ]
Původně přidáno 15.9.2008, autor: Administrátor
 
Rodinný seminář Domácnost - životní síla celé rodiny se ve dnech 22. - 24.8.08 konal na naší Mateřské škole Paceřice už podruhé. Letos byl zaměřen výrazně ekologicky na téma vody a moderní ekopraní, tvoření z ovčí vlny, batikování atd. Při této příležitosti se přímo na místě prodávaly německé vlněné výrobky, batikovaná trika a hedvábné šály, alternativní plenky a kalhotky pro miminka z vlny a kokosových vláken. 
Ústřední přednáškou bylo pojednání dr. Jakouběové ředitelky Muzea Českého ráje - Historie praní /až od dob Mezopotámie a Egypta/. Při této příležitosti muzeum zapůjčilo historické valchy, necky, pračky - houpačky, válcové ždímačky, které si všichni mohli vyzkoušet. 
V sobotu následovala beseda o vodě a ekologickém zacházení s ní. Společně jsme prali, bělili a kropili, sušili, batikovali, filcovali z ovčí vlny a už tradičně vařili makrobiotiku. Zpívali a vyprávěli pohádky. Všech činností se zúčastnily děti společně s dospělými.
Akci navštívilo 80 lidí /dětí a dospělých/. Někteří nocovali ve stanech na zahradě a někteří v budově školy v doslova přecpané ložnici. Hosté z  Bratislavy nedorazili kvůli onemocnění svých dětí. 
Domácnost byla zajištěna sponzorsky. 5.000,-Kč daroval Město Turnov, 5.000,- Rekuper Sychrov, 5.000,- Tiskárny Turnov, 2.000,- KV Final Doubí. Dalších věcných darů také nebylo málo. Ekologické mycí prostředky, zástěry atd. Všem patří naše vřelé díky a pozvání na příští Domácnost. 
 
Marcela Křivancová, Ředitelka MŠ Paceřice 
 
A na záívěr ještě krátké zhodnocení semináře pracovnice MC Náruč Turnov paní Bc.Evou Falkenbergovou

    Srpnový víkend 22.-24.8 se v MŠ Paceřice konal již po druhé seminář Domácnost. V pořadí čtvrtý ročník semináře byl tentokrát zaměřen na praní prádla a práci s ovčí vlnou.

  Páteční přednáška o historii praní prádla v podání paní Jakouběvové, ředitelky Muzea Českého ráje v Turnově, všechny velice zaujala. Zajímavé povídání bylo doplněno promítáním diapozitivů.

  V sobotu jsme si mohli sami vyzkoušet jak se za časů našich babiček a prababiček pralo. Na zahradě školky jsme prali na valše, máchali v neckách, plajchovali na sluníčku a sušili na šňůře. K vidění i vyzkoušení byla starodávná pračka“kejvačka“. Než se nám prádlo usušilo, tak jsme se věnovali ovčí vlně. Surovou vlnu jsme nejprve vyprali, odstředili vodu ve staré ždímačce. Když nám na sluníčku uschla, pročesali jsme vlnu kartáči i na točně. Z hotové vlny (a měli jsme i obarvenou) si každý mohl zkusit ufilcovat obrázek či vyrobit míček.

  V neděli mezi nás přišla Lenka Neumannová. Společně s ní jsme batikovali šátky, trička a tašky. Jen škoda, že na batiku bylo málo času, protože nás to všechny moc bavilo.

  Program semináře byl velice široký. Mimo jiné bych se ještě mohla rozepsat o povídání Šárky Bredlerové a jejich látkových plenách.O vlněném oblečení. O sobotní přednášce paní Hajnové na téma –voda. A o makrobiotickém jídelníčku Dity Šťastné, která nám celý víkend vařila.

  Po závěrečném flétnovém koncertě jsme se dobře naladěni rozjeli do svých domovů (a že to někteří měli hodně daleko).

  Už se těšíme na další ročník, možná zase v MŠ Paceřice.

  Děkujeme moc všem, kteří se na organizaci víkendu podíleli. Hlavní dík patří paní ředitelce Marcele Křivancové a paní Hajnové z Náruče.

 
Ukázka z FOTOGALERIE ( zobrazit celou fotogalerii )