Okénko do dílny návrháře a řezbáře Bořivoje Zábranského

přidáno: 4. 2. 2011 7:00, autor: Michal Rajnoch   [ Aktualizováno 2. 3. 2011 11:27 uživatelem Obec Paceřice ]
 
Původně přidáno 28. 03. 2006, autor: Jan Pavelka
 
O tom, že na Huse byla umělecká řezbářská dílna Petr Bušek a synové jste se jistě dověděli při poslouchání výkladu na Sychrovském zámku a nebo třeba z našich internetových stránek.
Firma Bušků, zejména synové Konstantin a Dominik pracovala na dřevořezbách nejprve pro výzdoby šlechtických sídel, dále na tématech církevních pro kostely (oltáře, kříže, sochy svatých, rámy obrazů atd.) a naposledy dřevořezby s užitnou tematikou, jako bytové doplňky (předsíňové a stojanové věšáky, držáky na kartáče, rámy zrcadel a obrazů, servírovací doplňky a další sortiment).

Ale o tom, že na Huse žije velice šikovný „pokračovatel“ tohoto díla ví málokdo. Je jím řezbář Bořivoj Zábranský, který se svou manželkou Dagmar vyrábí nejen repliky starého nábytku, ale i nábytek moderní. Jak tento nábytek vyrábí se nejlépe dovíme z novinového článku Milana Balcara uveřejněného v novinách Liberecko - Obce liberecka ze dne 1. září1998.
Ze starých dubů vzniká gotický nábytek.
Řezbářské umění udržuje v Huse Bořivoj Zábranský za vydatné pomoci své manželky Dagmar.
Vyrábějí repliky nábytku, nyní již podle vlastních návrhů, ve slohu anglické tudorské gotiky.
Stoly, křesla šperkovnice, gotické truhly, kuřácké stolky, dámské psací stoly. Všechny představují hodiny, týdny a měsíce práce. "Dělám to pětadvacet let. Dostal jsem se k tomu tak, že když jsem se oženil, žena mi koupila dláta za šest stovek a řekla, abych udělal starý nábytek," říká mistr Zábranský. Přitom má technickou střední školu v mladoboleslavské Škodovce. Tři roky se jezdil učit řezbářství do Turnova.
"Živím se s tím. Je to vyloženě zakázková výroba, nic pro sklad ani do obchodu," uvádí řezbář. Reprezentační obchod na zámku Sychrov letos zrušili. Byl problém jej naplnit a přitom dělat na zakázkách. "Do ciziny prodávám dost málo. Jsem rád, když je to pro Čechy a zůstane to u nás," řekl.
Vyrábí podle přání zákazníka, popřípadě je na něm, jakou výzdobu v detailech navrhne. "Na sedací nábytek a velké věci používám hlavně dub, starý od dvanácti do pětadvaceti let.
Někdy na malé věci lípu. Jiné dřevo se ani v gotice nepoužívalo," zasvěcuje řezbář alespoň částečně do tajů své práce. Vyjímkou jsou dýhy z afrického dřeva padouk, uskladněné v dílně, které prý musí ladit ke španělské dlažbě. Na tudorskou gotiku se specializuje proto, že se mu líbí. "Ještě jsem ale nestačil ani nic pořádného udělat domů," dodává při prohlídce fotografií výrobků, mezi kterými je i snímek renesanční truhly pro hraběnku Černínovou z roku 1994.
"Manžel to vyřeže dláty, a je to pěkná makačka. Já to pak namořím a vybrousím. Potom
přijdou vrstvy šelaku," říká paní Dagmar. Těch vrstev šelaku bývá víc a u nábytku se
každá leští. Ty právě dodají výrobku hluboký sametový lesk, i pro laika zcela odlišný
od sebemodernějších laků.

Protože toho již bylo napsáno dost, myslím že obrazová příloha je přímo nutná.
 
  
 
Comments